Ubytování Šluknovsko hotely penziony chalupy Šluknovský výběžek ubytování Šluknov
Nabídka ubytování na Šluknovsku. Výběr chalup, penzionů a hotelů ve šluknovském výběžku pro prima ubytování na vaší dovolené. Jak si užít dovolenou je kombinací - vhodné ubytování a dobře strávený volný čas. Nabídka ubytování je u nás velmi pestrá, stejně tak i nabídka zajímavostí ČR. Ať už se rozhodnete pro výlety autem, pěší turistiku nebo cyklovýlety, u nás si vždy vyberete dovolenou, která se Vám bude líbit.
ŠLUKNOVSKO představuje nejsevernější výběžek Čech. Je vyplněn Šluknovskou pahorkatinou, tvořenou lužickým žulovým masivem, který je jedním z největších žulových ploch ve střední Evropě. Na západě je omezen proti labské zóně západolužickou poruchou, na jihu a jihovýchodě hraničí podél lužické poruchy s uloženinami České křídové tabule, na východě se stýká s Krkonošským krystalinikem.
Základními stavebními kameny tohoto území jsou různé typy granodioritů a žuly, tvořící na povrchu poměrně nízké a široké hřbety oddělené širokými údolími, přičemž nad tento parovinný reliéf pronikají kupovité vrchy, tvořené vulkanickými třetihorními horninami, čediči nebo znělci (např. Hrazený, Partyzánský vrch, Vlčí hora).
Do nižších částí území pronikl ve starších čtvrtohorách pevninský ledovec, který svými záplavami v době tání zaplnil údolí nánosy štěrkopísků a tak přispěl k současnému reliéfu krajiny s nevelkými výškovými rozdíly.
V jižní části území je Šluknovská pahorkatina oddělena od Lužických hor tzv. lužickým přesmykem. Je to jedna z našich nejvýraznějších poruch. Pískovce usazené na mořském dně byly ve druhohorách míně tektonicky vyzvednuty nad Šluknovskou pahorkatinu, rozlámány a místy převráceny až o 90o. Místy byly z hlubokého podloží vyvlečeny části starších souvrství k povrchu (okolí Vápenky u Doubice).
Uzemí výběžku je rozvodnicí dvou základních evropských povodí Labe a Odry a tudíž i Severního a Baltského moře. Do povodí Labe patří Spréva, do povodí Odry Mandava, do povodí Labe Křinice.
Geografickým podmínkám odpovídá také klima. Horské hřbety Lužických hor a Labských pískovců zabraňující pronikání jižního větru. Proto je klima drsné, bohaté na srážky, drsnější než odpovídající nadmořské výšky vnitřních Čech. Tak např. příchod jara se opožďuje o 7-14 dní. Právem je proto území nazýváno "Česká Sibiř".
Relativně vysoká zachovalost původního typu krajiny, tvaru reliéfu a relativně zdravého vegetačního pokryvu bylo důvodem k vyhlášení 2 velkoplošných chráněných území. Na jihozápadě je to chráněná krajinná oblast Labské pískovce, na jihu a jihovýchodě zasahuje na území část chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Navíc by měl na území Šluknovského výběžku vzniknout Národní park České Švýcarsko s centrem v Krásné Lípě (více viz informace na stránkách NP na http://npcs.sluknovsko.cz). (zdroj: http://www.sluknovsko.cz/oreg.php)