O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Pražská mincovna


Muzea

Praha výlety do okolí


Tipy na výlety


V místech bývalého přemyslovského hradiště, dnešního Pražského hradu se od poloviny 10. století razily staré mince – denáry. O jejich rozšíření se zasloužil kníže Boleslav I. Jednalo se o stříbrné mince o hmotnosti 1 gramu s převzatým motivem bavorských ražeben.

Od 10. do 13. století bylo na našem území několik mincoven. Avšak ta pražská patřila k nejdůležitějším v Čechách. V 11. století dochází k rozrůznění motivů. Na mincích se tak začíná objevovat vyobrazení sv. Václava. K nejkrásnějším platidlům v Evropě pak patří mince z 12. století, které jsou už námětově velice pestré.
Nejstarší pražská mincovna byla pravděpodobně na Pražském hradě poblíž 3. nádvoří. Není však vyloučeno, že se první mince razily v podhradí u Malostranského náměstí a poté se teprve začalo razit na Hradě. Dílna z podhradí se nejspíš přestěhovala na Vyšehrad, kde po určitou dobu pracovala. Vydatnost pražské mincovny prudce vzrostla až za vlády Karla VI., který nechal zavřít mincovny v Kutné Hoře a Jáchymově.
V roce 1784 ukončila mincovna v Hankově domě na příkaz císaře činnost. Zařízení bylo přeneseno do domu bankální administrace v dnešní Husově ulici. Za Napoleona byla v roce 1795 otevřena mincovna v prostorách paulánského kláštera na Staroměstském náměstí včetně kostela sv. Salvátora. Zpočátku razila tolary, později přešla na ražbu drobných stříbrných a měděných mincí. Roku 1856 vyrazila pražská mincovna poslední dvacetikrejcar. Dnes připomínají mincovnu jen barokní plastiky horníků nad domovním portálem barokního domu postaveného na jejím místě.