Habsburská fortová pevnost
Muzea a galerie
výlety Hanácko
Výlety s dětmi
Fortová pevnost Olomouc je součástí moderních hradeb města a byla vytvořena v 19. století jako doplnění a rozšíření stávajícího opevnění, tzv. barokní pevnosti. Je tvořena relativně samostatnými pevnůstkami nazývanými forty, které leží v kruhu kolem města.
Pevnost XVII, jak se objekt nazývá, je jednou z nejzachovalejších součástí císařského systému opevnění Olomouce, jehož historie sahá až do roku 1851. V tomto roce také staveniště budovy návštěvou poctil císař Franc Josef I. a ruský car Mikuláš.
Dekorativní provedení hlavního vstupu do objektu je řešeno ve stylu anglické neogotiky windsorského typu. Areál má rozlohu cca 60 000 m² a je zapsán jako nemovitá kulturní památka České republiky.
Fort navazoval na pevné bastionové opevnění, které bylo charakteristické svými malými pevnůstkami. Původní opevnění vznikala zejména za vlády Marie Terezie a Josefa II. a v jejich budování se pak pokračovalo i v 19. století.
Olomouc patřila k předním fortovním městům na území Habsburské monarchie a dnes láká hned několika forty, které ač nejsou stoprocentně veřejnosti dostupné, skrývají své kouzlo.
Přestože věnec fortů nebyl nikdy zcela dokončen, patřila podle historiků olomoucká císařsko-královská pevnost ve své době k nejsilnějším na celém území habsburské monarchie. Prvními pevnůstkami, které na území města vznikly, byly ty na Tabulovém a Šibeničním vrchu.
V areálu si můžete prohlédnout Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII., které nabízí prohlídku jednoho ze čtyř fortů habsburské pevnosti z 2. poloviny 19. století.
Součástí je také zájezdní hostinec Citadela, jehož návštěva vás zavede zpět do dob Rakouska-Uherska – obslouží vás zde profesionální personál oděný do stylových uniforem. Zajímavostí jsou rovněž názvy pokrmů, které představují fortovou terminologii.