Horní Blatná
Obec
výlety Krušné hory
Kam na výlet?
Malebné horské městečko a oblíbené centrum zimní i letní turistiky bylo založeno roku 1532 s jasnou představou úspěšné hornické budoucnosti. A díky bohatým ložiskům cínu se tento sen také rychle naplňoval. Svého vrcholu dosáhla Horní Blatná v 60. letech 16. století, kdy počet obyvatel dosáhl dvou tisíc. Na život si tehdy lidé vydělávali především těžbou ve 40 okolních dolech.
Nic však netrvá věčně, a tak se místní idylka začala vytrácet spolu s ubývajícími zásobami rudy. Roku 1739 byla sice objevena nová žíla, počátkem 19. století ale doly postupně zanikly. A to definitivně. Drsný horský život naštěstí v místních vypěstoval neobyčejnou přizpůsobivost, která jim brzy pomohla objevit jiné způsoby obživy. Začali se věnovat výrobě pocínovaných lžic, rukavičkářství, krajkářství a dobývání rašeliny. Zlom v poklidném životě horalů nastal s obrovským rozvojem cestovního ruchu, kdy lidé začali objevovat utajenou krásu Krušných hor.
Horní Blatná je dnes jediným celistvě zachovalým renesančním městečkem v západních Čechách, kterému dominuje kostel sv. Vavřince. Další výraznou stavbou je hrázděný dům z 18. století (č.p. 127). Slouží jako pobočka Karlovarského muzea, kde se můžete seznámit s historií těžby a zpracování cínu. Najdete tu např. cínové nádobí, modely důlní techniky a mineralogické sbírky. Muzeum je otevřeno od středy do neděle a za vstupné zaplatíte 10 Kč.
Milovníci turistiky si jistě nenechají ujít naučnou stezku Horní Blatná – Vlčí jámy, která začíná na náměstí sv. Vavřince za kostelem a kouzelnou krajinou vás dovede až na Blatenský vrch. Oblíbeným cílem je také Blatenský příkop, ojedinělá technická památka ze zlaté éry hornictví. Cyklistické stezky v okolí přímo lákají k osedlání horského kola a příjemné projížďce. V zimě si pak můžete užívat nekonečné běžecké stopy nebo vyrazit za sjezdovkami do blízkého městečka Pernink. Náročnějším lyžařům a snowboardistům doporučujeme lyžařské areály Neklid a Klínovec.