Divoká Orlice
Přírodní zajímavosti
výlety Orlické hory
Tipy na výlety
Řeka Divoká Orlice pramení v polských rašeliništích, na přibližně 20 kilometrech tvoří česko-polskou hranici a dále pokračuje k jihu, kde protíná nejvýchodnější cíp CHKO Orlické hory.
Nejzajímavější část Divoké Orlice je právě v místech, odkud se řeka odděluje od státní hranice a od starého kamenného mostu postaveného v roce 1903 si skalnatým úzkým údolím razí cestu k jihu. Řečiště je plné velkých i malých balvanů, po kterých můžete skákat a zkoumat kamenné hrnce - proudem a pískem vymleté kulaté díry v kamenech. Skály jsou tvořeny krystalckými břidlicemi - rulami a svory.
Celé údolí Divoké Orlice od státní hranice po okraj lesů spadá do přírodní rezervace Zemská brána, v jejímž středu se nachází Pašerácká lávka. Je to místo, kudy v minulosti přecházeli pašeráci a dnes zde stojí nová krásná dřevěná masivní lávka.
Níže po proudu nepřehlédněte Ledříčkovu skálu, ve které je ve výšce asi 6 metrů dutina. V ní kdysi žil zbojník Ledříček. Je to historicky doložená postava, žijící v 1. polovině 19. století. Dokázal se mistrně maskovat různými převleky a vynikal neobyčejnou odvahou. Několikrát ho chytili, vždycky se mu však podařilo uprchnout a ve své jeskyni žil za stálého pronásledování skoro 20 let! Jednou však s vojáky v patách lezl do své skrýše, provaz se s ním utrhl, Ledříček se zřítil z výšky asi 10 metrů a zabil se.