Ústecké vodopády
Vodní plochy a toky
VÝLETY SEVERNÍ ČECHY
Výlety s dětmi
Jen málokde se nalézá tolik vodopádů jako v okolí tohoto města.
Četné potoky, které sbíhají k řece Labi, vymlely v prudkých svazích labského kaňonu příkré a hluboké rokle. Tam, kde voda při své cestě narazila na pevné skalní podloží, vznikly krásné kaskády a vodopády. Málokodo to možná ví, ale Ústí nad Labem se tak právem může pyšnit titulem město vodopádů.
Některé z nich jsou známé více, jiné méně. S geografem Karlem Sobotou si budeme povídat nejen o nich. Podlešínský potok spadá mezi Podlešínem a Vaňovem na Ústecku jako 12 metrů vysoký vodopád v čedičové skále. Tu tvoří až 40 m vysoké a až 2 metry široké skalní sloupy a je chráněna jako přírodní památka – Vrkoč.
K Vaňovskému vodopádu lze dojít po zelené turistické značce. Dozvíte se třeba i to, že rozdíl mezi původní a dnešní hladinou Labe čítá sto metrů. A další vodopád? K tomu je třeba přesunout se do romantické části Vlčí rokle pod Budovem – potok tady se valící překonává 11 metrů.
Díky této romantice se kdysi dostalo vyobrazení rokle s vodopádem malíře Burghardta až do vídeňské opery, kde bylo použito jako scény k Weberově Čarostřelci.
A k těm dalším hezkým vodopádům patří i Mlýnišťský vodopád, Moravanský či Průčelský nebo Stříbrnický a Svádovský vodopád.